Jak vybrat mrazák
aktualizováno: 10. 11. 2024
Jaký mrazák potřebujete?
Mrazák můžete jen tak postavit, nebo ho zabudovat do kuchyňského koutu, aniž by byl vidět. Proto je dělíme na volně stojící a vestavné.
Podle konstrukce si můžete vybrat z těchto typů mrazáků:
- Pultový (truhlicový) – mrazák s horním otvíráním. Disponuje velkým objemem, má nízkou spotřebu energie a skvělou izolaci (potraviny vám při výpadku elektřiny jen tak nerozmrznou).
- Skříňový (šuplíkový) – vypadá podobně jako lednice. Uvnitř jsou vodorovně umístěny šuplíky, které se dají buď povytáhnout, nebo se přední strana vyklopí. Díky kompaktním rozměrům ho můžete mít v bytě.
Spořílek radí: Pokud je vás doma hodně a potřebujete skladovat hodně potravin, pořiďte si velký pultový mrazák. Pro každodenní používání doporučujeme ten skříňový – zabere méně místa a potraviny jsou v něm přehledně uspořádané.
Kolik Vás provoz stojí
Spotřeba energie – hodně diskutované téma při výběru domácího spotřebiče a u mrazáku obzvlášť. Spotřebič, který pracuje 24 hodin denně, celé dny, měsíce a roky, významně ovlivňuje úsporu celé domácnosti.
Do konce února 2021 byly ty nejúspornější mrazáky nabízeny v energetických třídách A s několika plusy navíc, což začalo být pro zákazníky dost matoucí. Od března 2021 proto schválením Evropské komise získaly energetické štítky novou podobu a nově byly spotřebiče zařazeny do energetických tříd A - G. Zařazení spotřebiče do správné energetické třídy je v dnešní době tak mnohem přísnější a pro zákazníky určitě přehlednější.
Dříve tedy nejúspornějsí mrazáky spadající do energetické A+++ se nyní chlubí třídami C či D. Další vývojem úspornosti spotřebičů můžeme v budoucnu vyhlížet mrazáky o level či dva vyšší, tedy v energetické třídě A a B.
Spořílek radí: Při výběru mrazáku porovnejte roční spotřebu elektrické energie uvedenou na energetickém šítku. V dlouhodobém horizontu tak můžete ušetřit na provozních nákladech.
Jak velký mrazák vybrat a kam ho umístit?
Jak velký mrazák potřebujete
Objem je uváděn v litrech, samotné číslo vám ale moc neřekne. U pultového mrazáku doporučujeme pro jednu osobu 40 litrů z celkového objemu mrazáku. U těch skříňových 25 litrů.
Někdo rozlišuje hrubý a užitný objem mrazáku. Řiďte se tím užitným, hrubý v sobě zahrnuje i prostory, které se k mrazení využít nedají.
Spořílek radí: Kupujete-li jednou za půl roku celé prase, pořiďte si 250–300litrový pultový mrazák, kam se bez problému vejde. Potřebujete-li mrazák každý den, kupte si skříňový s objemem okolo 200 litrů.
Kam mrazák umístit
Mrazák nemůžete umístit kamkoli. Klimatická třída nám říká, jaká je venkovní optimální teplota pro fungování mrazáku. Aby fungoval správně, měl by být v místnosti s teplotou 15–30 °C.
- SN: 10–32 °C
- N: 16–32 °C
- ST: 18–38 °C
- T: 18–43 °C
Mrazák může mít uvedeno více klimatických tříd. V tom případě pracuje v celém rozsahu (například mrazák s třídou SN-N-ST pracuje od 10–38 °C).
Spořílek radí: Umístíte-li mrazák, který má pracovat od 18 °C, do chladné chodby, kde je 10 °C, zvýší se spotřeba a nemusel by správně fungovat.
Výkon mrazení a výdrž bez proudu
- Kapacita mrazení (mrazící výkon) – parametr udávající, kolik kilogramů potravin je mrazák schopen během 24 hodin zamrazit. Čím více kilogramů, tím rychleji mrazí. Hodnoty se pohybují od 4 do 40 hodin.
- Akumulační doba – určuje, jak dlouho po výpadku proudu vydrží potraviny zmrazené. Hodnoty se pohybují od pár hodin do 3 dnů.
- Třída mrazení – udává, na jakou minimální teplotu mrazák dokáže potraviny zmrazit. Nejvhodnější teplota pro skladování je – 18 °C.
- 1 hvězdička: -6 °C
- 2 hvězdičky: -12 °C
- 3 hvězdičky: -18 °C
- 4 hvězdičky: -24 °C
Spořílek radí: Dnes už má skoro každý mrazák 4 hvězdičky. Slušný mrazák by měl umět zmrazit alespoň 12 kg potravin za den a bez proudu vydržet minimálně 15 hodin.
Pokročilé funkce a výbava
Každý mrazák umí něco jiného. Může disponovat například těmito vychytávkami:
- Beznámrazový systém (No Frost) – o mrazení se stará suchý studený vzduch. Proto v mrazáku nikdy nevzniká námraza, kterou byste museli ručně odsekávat.
- Zámek – na madle mrazáku je umístěn zámek na klíč. Ideální, pokud máte mrazák umístěn ve společných prostorách a nechcete, aby vás někdo vyjídal.
- Varovný signál – mrazák může být vybaven akustickým či optickým signálem. Ten vás okamžitě informuje o zvýšené teplotě nebo otevřených dveřích.
- Super mrazení – mrazák prudce zamrazí nové potraviny a zabraňuje rozmrazování již zamrazených potravin.
- Displej – slouží k nastavení teploty mrazení či aktivaci funkce super mrazení. Nepotřebujete tedy klasické otočné knoflíky.
Nejoblíbenější mrazáky jste vybrali vy
Vybírat můžete z mnoha mrazáků, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte.
Tyto 3 díky vašemu hodnocení a recenzím zvítězily.