Jak vybrat vysavač
aktualizováno: 17. 11. 2024Král mezi smetáky, košťaty a lopatkami. Přesně takový je vysavač a nejen to, dokonce s velkou pýchou konkuruje i takovému mopu či kyblíku s hadrem. Jak si ale vybrat takový, aby vám vyhovoval? Jednoduše, stačí se řídit těmito radami.
I. Typy vysavačů
První krok k úspěšnému výběru vysavače je výběr typu, který potřebujete. Někdo chce něco malého do auta, jiný má doma neposedné nezbedy, kteří tu a tam něco rozlijí, další touží po tiché klasice. Podle těchto potřeb jsem pro vás vysavače rozdělila do jednotlivých kategorií.
1. Bezsáčkový vysavač - pryč s nekonečnými nákupy sáčků!
Také vás nebaví chodit každý měsíc do obchodu pro nové sáčky do vysavače? A co teprve, když je neděle a mají zavřeno. Je to k zbláznění. To vše neplatí pro bezsáčkové vysavače, kde na vás, jak již název napovídá, žádné dokupování nečeká.
Další výhodou tohoto pomocníka je jeho stálý sací výkon, což znamená, že se vám již nestane, že byste tu a tam našli na zemi smítko nebo chlupy z vašeho domácího mazlíčka.
Údržba: Co se týká pravidelné údržby, po každém vysávání stačí obsah nádoby na nečistoty vysypat do odpadkového koše. Za minutku máte hotovo a vysavač bude připravený na další úkoly. Filtr stačí pouze omýt, není třeba jej měnit dříve, než po pár měsících. |
2. Sáčkový vysavač - dvojí čistota a nízká cena
Sáček ve vysavači plní dvě funkce:
- shromažďování hrubých nečistot a prachových částic
- čistící filtr (započítává se do počtu filtrů ve vysavači)
Pokud říkám nízká cena, nabízí se otázka ohledně ceny sáčků. Jejich hodnotu vám uvedu na příkladu: Rodina se dvěma dětmi bydlí v domě o ploše podlahy 70m2. Vysávají dvakrát do týdne sáčkovým vysavačem. Balíček čtyř sáčků včetně filtru stojí 200 Kč. Jeden sáček vydrží minimálně měsíc. Přijde vám 50 Kč za měsíc až tak moc?
Spořílek radí: Vyměnitelné nástavce se dají upevnit i na samotný vysavač nebo trubici. Například na pohovku nemusíte brát dlouho tyč a teprve na ni nasadit samotný nástavec, zvládnete to snáze a rychleji při aplikaci přímo na trubici. |
3. Multifunkční vysavač - na podlahu i na koberce
Takový multifunkční vysavač má pro strach uděláno.
Nevyděsíte ho ani úkolem jako je rozlité pití, opravdu hodně zašpiněný koberec nebo po zimě špinavou verandou před domem.
A jak je to možné? Díky funkcím jako je tzv. mokré vysávání (na vylité tekutiny) nebo hloubkové čištění koberců a jiných ploch (na zašlapaný koberec či verandu). A co ještě dokáže? Zbavit vás prachu, pylů a roztočů.
A jak vlastně funguje?
Vysavač může pracovat buď se sáčkem, nebo v bezsáčkovém režimu s kontejnerem na vodu. O čistotu výstupního vzduchu při vodním režimu se stará dvojitý filtrační systém - vodní filtr a omyvatelný HEPA filtr. Vysavače jsou vybaveny velkým souborem doplňkového příslušenství, jako jsou hubice pro sběr vody, hubice na šamponování nebo hubice na suché vysávání.
Používejte správně nástavce a funkce, které vám vysavač poskytuje
- Šamponování - Pro dokonalé vyčištění koberce budete potřebovat: multifunkční vysavač, širokou šampónovací hubici (případně úzkou - do špatně přístupných míst), saponát a vodu.
Postup: Nejdříve nalijeme saponát do příslušné nádoby, z té je pak čerpadlem odváděn do sací hubice a tryskou vstřikován do koberce. Následně šamponovací hubicí vyčistíme nečistoty. Nakonec vysajeme rozpuštěné nečistoty.
- Polštářová hubice - Speciální nástavec určený pro vysávání matrací, polštářů a všech typů čalounění a nábytku.
- Parní čištění - Pomocí hubice na parní čištění a vody se snadno zbavíte četných drobných organizmů, žijících například v koberci nebo nečistoty na kachličkách v koupelně
4. Vysavač s vodní filtrací - zvlhčení vzduchu a konec alergenů
U tohoto typu vysavačů není potřeba sáček a co víc, dá se použít jako zvlhčovač vzduchu, i když účinnost je po skončení vysávání jen krátkodobá. Nečistoty se u tohoto typu vysavače zachycují v nádržce s vodou, kterou je potřeba před každým vysáváním naplnit.
Díky tomuto způsobu filtrace se zbavíte téměř všech mikročástic a tedy i alergenů, protože vše zůstane bezpečně zachyceno v nádržce s vodou.
Obsluha
Před každým vysáváním (ať už mokrým nebo suchým), je třeba nalít do nádržky vodu a po ukončení luxování ji zase vyprázdnit a vyčistit od nánosu špíny.
Spořílek radí: Využívejte výhod, které vám vysavač s vodní filtrací nabízí v podobě nástavců:
flexibilní hadice s nástavci pro čištění schodů, čalounění, sedacích souprav a skvrn funkce foukání – např. pro snadný úklid listí nástavec na rychlé vysušení tvrdých podlah turbo kartáč - pro špičkové vysávání koberců |
5. Tyčový vysavač - snadná manipulace i obsluha
Tyčové vysavače jsou dvojího druhu, buď nabíjené akumulátorem, které nemají žádný kabel, nebo síťové, které kabel do elektriky naopak mají. Oba tyto druhy se vyznačují snadnou manipulací, protože za sebou nemusíte vláčet žádné těžké tělo vysavače. Jako výhodu lze zmínit i způsob, jakým je vzduch nasáván - tedy přímo strojem, ne hadicí. Další výhodou je celková velikost. Takovýto úzký drobeček se vejde prostě všude.
Obsluha - U akumulátorových stačí před každým vysávání nabít lithiovou baterii a začít. Ten síťový se zas pouze připojí do sítě. Pak se také musíte vysavač zbavit vysátých nečistot, a to buď vyčištěním sběrné nádoby, nebo vyměněním sáčku.
6. Ruční vysavač - malý, rychlý a snadno ovladatelný
Ideální do auta nebo karavanu, a to nejen pro svoji velikost. Komfort vám poskytne snadné ovládání a kvalitní očištění autosedaček nebo koberečků na podlaze. To vše zvládnete rychle a postačí vám jen jedna ruka. Ručním vysavačům dodává energii integrovaná baterie, kterou je potřeba pravidelně dobíjet. Některé ruční vysavače mají i dobíjecí základnu, která kromě dobíjení slouží i jako místo pro jejich ukládání. Nečistoty z vysávání zůstávají v omyvatelné nádobě, takže ruční vysavače nemají sáčky.
Obsluha ručních vysavačů je velmi snadná. Stačí čas od času dobít baterii ve vysavači a vyklepat nádobu na nečistoty. Nic víc dělat nemusíte, tedy kromě luxování.
Spořílek radí: Vyzkoušejte nástavec pro vysávání mokrých nečistot, který vám pomůže od rozlitého pití. |
7. Robotický vysavač - udělá práci za vás
Tento malý robotek efektivně, precizně a zcela samostatně vysaje nečistoty z podlahy, a navíc, pokud máte rádi naprostou čistotu, některé modely nabízí také anti-bakteriální čištění nebo čištění UV-C lampou.
Robotický vysavač to nejlépe umí na plovoučce a ocení ho hlavně ti, kteří zrovna neholdují nedělnímu vysávání. Ale pozor, vysávání tímto vysavačem nemusí být dokonalé, především koberec není pro robotický vysavač jednoduché sousto.
Stejně ale především záleží na konkrétním typu. Jeden může vaše očekávání předčit, další zklamat.
Údržba: Po každém vysávání očistěte prachovou nádobku a jednou měsíčně vyklepejte HEPA filtr.
Spořílek radí: Robotický vysavač nemá příliš velkou škálu nástavců. Hlavní je nástavec nárazníku, který robota chrání při jeho práci. |
Nástavce
Všechny druhy vysavačů mají svoje speciální nástavce, které specifikují jejich vlastnosti a výhody. Nejčastěji se jedná o tyto nástavce:
- Rotační kartáč (pro vysátí chlupů z koberce)
- Štěrbinová hubice (pro snadné čištění špatně přístupných míst)
- Malá hubice (na záclony a polštáře)
- Velká hubice (na radiátory)
- Nástavec na nábytek (snadné odstranění prachu)
II. Jaký objem budete potřebovat?
Právě jste si vybrali druh vysavače, který vám nejlépe padne, to ale není vše. Teď si řekneme něco o objemu nádoby/sáčku na nečistoty.
Objem sáčku vybírejte podle velikosti plochy, kterou vysáváte. V tabulce naleznete vhodný objem pro rozlohu podlahy.
Plocha bytu | Objem sáčku |
---|---|
2+1 (do 50 m²) | 2 - 2,5 litry |
5+1 (do 150 m²) | 3 - 4 litry |
rodinný dům nad 150 m² | 4 litrů a více |
Pokud jste si ovšem vybrali bezsáčkový (cyklonový) vysavač, tak vám postačí objem 1,2 - 2 litry.
III. Jak je to s filtrací?
Můžete si říct, že nejdůležitější údaj je počet filtrů. Není tomu tak, nejdůležitější je totiž jejich materiál a s tím úzce související těsnost. Můžete mít vysavač s mnoha filtry, ale pokud budou špatně těsnit, bezprachového prostředí se stejně nedočkáte. U filtrů je také důležité jejich uložení, a také celá konstrukce vysavače, ve které jsou uloženy.
Obdobně to platí i pro HEPA filtry, které jsou v zachycování prachových částic velmi účinné. Opět ale záleží na celkové těsnosti vysavače, protože pokud bude konstrukce špatná a vysavač nebude dobře těsnit, tak vám k požadovanému výsledku nepomůžou ani HEPA filtry.
IV. Poslední krok: výkon a hlučnost
Každý chce ten nejvyšší výkon a minimální hlučnost. Ale je to tak podstatné? Poradím vám, jak se v tom konečně vyznat.
Výkon
Hodnota, kterou není třeba věnovat veškerou vaši pozornost. To, co vidíte v reklamních letácích, totiž není sací výkon, ale výkon motoru a podle této hodnoty nepoznáte téměř nic.
Jak tedy poznám kvalitu? Podstatná je především konstrukce vysavače a hubice. Aby vaše podlaha byla beze smítka, musí být konstrukce naprosto přesná. U některých vysavačů najdete údaj výkon kobercové hubice či její trysky, podle kterého už se řídit můžete.
Spořílek radí: Pokud ale přeci jen chcete nějaká ta čísla, pak se zaměřte na sací sílu, která by se měla pohybovat od 350 do 475 wattů. |
Hlučnost
Tato hodnota je naopak velmi důležitá. Rozmezí, ve kterém byste se měli pohybovat, je: 65-75 dB (asi jako rádio, televize nebo myčka nádobí).
A je to!
Tak jsme společně došli na konec naší cesty. Rozloučím se s vámi poslední radou: Vysavač vybírejte podle svých vlastních potřeb. Objem nádoby na nečistoty podle velikosti bytu a výkon, na který se zaměřte, je ten sací. A kdyby jste si přeci jen nebyli jistí s výběrem, tak mi napište. Společně vybereme ten nejvhodnější vysavač během chvilky.
Který je ten pravý?
Tyto 3 vysavače díky vašemu hodnocení zvítězily.